המדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית

הרפואה היא במקרים רבים מצילת חיים.עם זאת, קורים מצבים בהם הרופא הפעיל שיקול דעת מוטעה, חוסר מקצועיות, התחמקות מהכנת המטופל לניתוח בצורה מתאימה, הן מבחינת התשאול והן מבחינת מתן הסבר אודות הטיפול והסיכונים שמאחוריו. אלה מקרים בהם יתכן שמדבר על רשלנות רפואית. אם עברתם מקרה בו חשתם שנעשה לכם עוול מבחינת הטיפול, זה הזמן לבדוק את הנושא.

מה בדיוק נחשב רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית היא קודם כל פעולה שגרמה לנזק, אם כי לא כל פעולה שגרמה לנזק נחשבת ככזאת. מדובר על פעולות שנעשו אשר בבדיקה מקצועית אינן נחשבות ברמת הסביר מבחינה רפואית או לחילופין יכולה להיות הימנעות מפעולה שהיה חיוני לעשותה, הסתרת מידע מן המטופל, אי בדיקה מקיפה של רגישויות או ביצוע הניתוח או הטיפול על ידי רופא שאינו מומחה בדבר ללא השגחה של רופא בכיר ממנו.

מתי תביעה בגין רשלנות רפואית נחשבת לתקפה?

ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית שבע שנים מהיום בו התגלה הנזק. לא בהכרח מדובר על שבע שנים מהיום בו התרחש האירוע שעל פי ההשערה גרם לנזק אלא יום גילוי הנזק. לעיתים לטיפולים רפואיים ישנן השלכות ארוכות טווח המתגלות רק לאחר תקופה ולא מיד לאחר הטיפול לכן התקופה נספרת ממועד הגילוי ולא ממועד הטיפול. אם מדובר על קטינים, חוק ההתיישנות חל עליהם רק לאחר שהם הופכים לבגירים, כלומר שבע השנים נספרות עם הגיעם לגיל 18 הם יכולים להגיש תביעה עד גיל 25.

איך להתכונן לתביעה?

קודם כל יש צורך למצוא עו"ד טוב העוסק בתחום ובקיא בו. יש להמציא את כל המסמכים שיתמכו בעניין הרשלנות והקשר הסיבתי בין הטיפול לנזק. יש לדאוג להצגת מסמכים המתארים את מצבו הבריאותי של האדם, חוות דעת רפואית הקושרת בין הטיפול לנזק, מסמכים מביטוח לאומי המעידים על אחוזי נכות. יש לשתף את עורך הדין בכל הפרטים.

איך למצוא עו"ד מתאים?

ראשית יש לוודא כי זהו עורך דין שמתמחה בתחום של רשלנות רפואית ושמאחוריו וותק רב בתחום זה. רצוי מאוד לחפש המלצות בשל רגישותו של התחום והקושי לקשור קשר סיבתי בין הטיפול לנזק. עורך הדין מלווה אתכם מיום הגשת התביעה, תהליך שיכול להיות ארוך ולכן חשוב שיהיה זה אדם נעים שתסתדרו עימו היטב.