טיפול בזיהומים ופתיחת פצעי ניתוח

בניתוחים שונים, כגון כריתת ריאה או כריתת אונה, מבוצע חתך ארוך בבית החזה לצורך ביצוע יעיל של הניתוח, אשר לאחריו נותר פצע בגוף. שכן, לולא ביצוע חתך זה, לא יוכל להגיע הרופא המטפל אל האזור הנגוע ובכך להצילו. יחד עם זאת, מטופלים רבים סובלים מפצעים אלו לאחר הניתוחים מסיבות שונות. חשוב לדעת כי את החתך הגדול שנוצר יש לרפא לאחר הניתוח, ואין להזניחו. זאת מכיוון שפצע זה עלול להזדהם מסיבות שונות, וחשוב מאוד להקפיד על שמירה על ניקיון סביבו ועל היגיינה בסיסית. לעתים קורים מצבים שבהם הפצע שנותר מהניתוח נפתח או מזדהם מסיבות שונות. חשוב מאוד לדעת כי פצעים כתוצאה מניתוחים הכוללים התערבות כירורגית מורכבת עשויים להוות בעיה חמורה כאשר הם מזדהמים או נפתחים, ולכן יש לטפל בהם בהתאם. לעתים חבישת הפצע בגזה, ומריחת משחות שונות עשויות לעזור ולמנוע זיהום או פתיחה של הפצע, אך יש מקרים שבהם נדרשת התערבות מורכבת יותר.

 

פגיעה בתהליך ריפוי הפצע

כאמור, לאחר החלמת הגוף מניתוחים שבהם מבוצעים חתכים בגוף, נדרשת גם החלמה של הפצע עצמו. תהליך ההחלמה של הפצע עשוי לארוך בין מספר חודשים לחצי שנה, בהתאם לגודלו ולעומקו. יחד עם זאת, לעתים קורים מקרים שבהם נפתח הפצע או מזדהם. הסיבות אשר עלולות לעכב את החלמתו של הפצע הן חוסר היגיינה, יובש, לחץ פיזי המופעל על אזור הפצע, או רקמות מתות. בנוסף לכך, אף גורמים מערכתיים עשויים להשפיע על תהליך ההחלמה כגון פגיעה עצבית, חוסר איזון מטבולי, מחלות שונות כגון סוכרת, בעיות בכלי הדם וכדומה. פצע אשר נפגע תהליך החלמתו בדרך כלל ייראה רע יותר ויותר ככל שהימים לאחר הניתוח יחלפו. יורגש חום סביב הפצע, יופיעו סימני אדמומיות, נפיחות, מוגלה וכאבים.

טיפול בזיהומים

היווצרות זיהומים בפצעים שלאחר ניתוח הינה תוצאה של גורמים שונים. בין אם גורמים חיצוניים, בין אם גורמים פנימיים, מומלץ לעקוב אחר החלמת הפצע וריפויו. בשנים האחרונות נתגלו שיטות חדשות לטיפול בפצעים שעברו זיהום או פצעים קשים לריפוי. שיטות אלו כוללות חבישות מתקדמות, טכניקות של תת לחץ, משחות ותמיסות שונות, וכן ניתוחים פלסטיים המבוצעים בעזרת קרני לייזר. המשפיעות על תהליכים בשכבות העור הפנימיות. הטיפול בלחץ שלילי ידוע כטיפול יעיל ביותר. הטיפול בפצע בעל זיהום בשיטה זו מקטין את הזיהום המקומי, מונע אותו, ומאיץ את תהליך ריפוי הפצע. בשיטה זו ניתן למעשה לעודד צמיחה מחודשת של רקמות עור ולעתים אף למנוע קטיעות של איברים מסוימים העלולים להיפגע מהאזור המזוהם. כמו כן, פעמים רבות מנתח פלסטי עשוי לפתור את בעיית הפצע הפתוח בכך שהוא מסייע לסגירתו באופן מלאכותי. ניתוחים אלו ידועים כניתוחים פלסטיים רפואיים-אסתטיים, שכן במסגרתם מבוצעת סגירה של הפצע ובכך נמנע זיהומו והחמרתו, ואף המראה הכללי של הפצע ושל המטופל בכלל משתפר.