מתיחת פנים

מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים
ניתוח פלסטי למתיחת פנים פופולרי לרוב בגילאי 40-70. השפעת הגיל והתבגרות העור, חשיפה ממושכת לשמש, עישון וחיים בלחץ נותנים אותותיהם בעור הפנים וגורמים להזדקנות העור והופעת קמטים. נשים וגברים כאחד בוחרים לבצע ניתוח מתיחת פנים בכדי להעלים קמטים ולקבל מראה צעיר ורענן. כיום, הנטייה היא לשמור על מראה טבעי ויצירת אחידות במראה תוך שמירה על פרופורציה בהבעות הפנים (מימיקה). מטרת הניתוח ליצור שיפור ויזואלי משמעותי, לשפר את הדימוי העצמי ואף לגרום לשינוי נפשי ורגשי.

תהליך ניתוח מתיחת פנים

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או מקומית ואורך בין שעתיים לארבע שעות בהתאם לסוג הניתוח. כדי להגיע לתוצאה משופרת נהוג לשלב בניתוח גם מתיחת עפעפיים, הרמת גבות והרמת מצח. יש מספר טכניקות בניתוח מתיחת פנים כאשר הנפוצה ביותר כוללת את חיתוך העור מעט מעל קו השיער, תחת תנוכי האוזניים ועד לחלק האחורי של הראש והעורף. כך השיער יסתיר את הצלקת. המנתח מפריד את שכבת העור ומבצע מתיחה ולאחריה מסיר את שכבות העור העודפות. לפעמים מקצרים שרירים ומסירים שומן מיותר.

החלמה

לרוב ההחלמה מלווה בהרגשת אי נוחות יותר מאשר בכאבים. קיימים נפיחויות ושטפי דם. כאבים חזקים אחרי ניתוח מתיחת פנים ניתן להרגיע באמצעות משככי כאבים. לאחר כשבוע מסירים חלק מהתפרים וניתן להרטיב את הראש. מומלץ לנוח במהלך השבועיים הראשונים ואין לחשוף את הפנים לשמש כחצי שנה.

סיכונים וסיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח פלסטי קיימת אפשרות של סיבוך ותופעות לוואי. לרוב, הסיבוכים הם נדירים. תופעת הלוואי השכיחה ביותר הינה הופעת שטפי דם גדולים. הטיפול נעשה בחדר ניתוח בו פותחים את התפרים ומנקזים את הדם. לחץ דם חריג משפיע על הופעת שטפי הדם ולכן חובה לטפל בלחץ הדם לפני כניסה לניתוח מתיחת פנים.

פגיעה עצבית עלולה להיות תופעת לוואי נוספת. לרוב פגיעה עצבית באזור אפרכסת האוזן תעלם מעצמה תוך מספר חודשים. פגיעה בעצבים תנועתיים הינה נדירה.

היווצרות רקמות נמקות בקצה העור המתוח הינה סיבוך נדיר שלרוב מסתדר מעצמו תוך זמן ארוך וללא התערבות חיצונית.