עיבוי שפתיים

עיבוי שפתיים ולהעלמת קמטים

אני נשאל שוב ושוב על עיבוי שפתיים ואיזה חומר מהמוצעים בשוק אני ממליץ.
אתם – הקהל הרחב, החל לקבל את חומרי ההזרקה כדבר כה טבעי ומובן מאליו עד כי הפסקתם לשאול את השאלה העקרית:
למה בכלל להזריק? ועברתם לשאלה מה הכי טוב להזריק.
על כן, לפני שתקראו על החומרים השונים הנמצאים בשימוש לשם הזרקה ומילוי קמטים ולשם עיבוי שפתיים, ברצוני לציין בפניכם שלאור הודעות בספרות הרפואית ולאור הניסיון האישי המצטבר שלי, הגעתי למסקנה:

לא קיים חומר להזרקה שהינו מכל הבחינות, בטוח ב- 100%.

מתיחת פנים | בוטוקס | עיבוי שפתיים | העלמת קמטים | עיצוב הפנים | ד"ר רובינפור

מוטלת עלי החובה לחזור ולציין כי, כל מזון, כל תרופה, כל חומר מוזרק או כל דבר שאדם בא איתו במגע, יכול במקרים נדירים לעורר תגובה. זו יכולה להיות תגובה אלרגית, זיהומית או כל תגובה שהיא, גם תגובה שטרם דווח עליה.

חומר מילוי עיבוי שפתיים טוב צריך למלא מספר תנאים

עליו להסתדר טוב עם הגוף (להיות ביו-קומפטאבילי).

עליו להיות בעל השפעה נראית לעין.

עליו לתת מראה טבעי.

עליו להיות קל להזרקה או החדרה לגוף.

עליו להיות ללא אלרגיות או תופעות לוואי.

עליו להשאר במקום שהזריקו אותו ולא לנדוד למקומות אחרים.

עליו להיות לא מתפרק מהר על ידי הגוף.

עליו להיות זול.

לפניכם סקירת השוואה בין החומרים השונים הנפוצים בארץ:

החומרים הטבעיים לעיבוי שפתיים

1. קולגן
הקולגן מופק מרקמת עור של פרות ועובר עיבוד העושה אותו מתאים להזרקה בבני אדם. החלו לשווקו ב-1977 ובהיותו אז החומר היחיד, הצטבר עליו נסיון קליני עשיר ומאז נהוג להשוות את החומרים אליו. בעיקבותיו הופיעו קולגנים יותר חדישים כמו זי-דרמם וזי-פלאסט.
חסרונם הגדול היה תופעת האלרגיה והצורך בתבחין. חסרונם האחר היה העלמותם המהירה מהגוף.
הקולגן היום נחשב כחומר שכבר לא מתאים לשום דבר, הוא מיושן ולמעשה עבר זמנו. חשיבותו בהיותו חומר המילוי הראשון אך לזה יש משמעות היסטורית בלבד.

2. קולגן אנושי Cosmoderm
זהו קולגן המופק מבני אדם ולכן אין צורך בתבחין לרגישות אלרגית. השפעתו די דומה להשפעה של קולגן שמפיקים מפרות כי הגוף של האדם המוזרק מזהה בו חלבון זר ומפרק אותו. לא ניתן להשיג את החומר הזה בארץ.

3. קולגן עצמי עיבוי שפתיים
קולגן שמכינים אותו מהעור של האדם המוזרק. זהו תהליך ממושך שכדאי להתחיל בו רק אם את/ה עוברים ניתוח שבו מסירים חתיכת עור גדולה מהגוף (מתיחת בטן, הקטנת שדיים). החומר מחזיק מעמד אחרי ההזרקה לא יותר מחצי שנה.
בארץ אין את התנאים להכין את החומר.

4. קולגן Evolence
קולגן מסוג חדש שאינו דורש בדיקות לאלרגיה. מחזיק מעמד במקומות ללא תזוזה רבה עד כשנה. אינו מתאים לשפתיים היות ושם נספג תוך עד חצי שנה. מתאים לחריצים בשפה עליונה (עד שנה), לחריצי הבעה בין הגבות (עד שנה).

5. שומן עצמי עיבוי שפתיים
למילוי קמטים עמוקים מאד. מדובר בשתל עצמי של שומן שנלקח מאזור אחד בגוף ומוזרק למקום אחר.
לאחר ההזרקה קיימת נסיגה לא אחידה של החומר המוזרק והחומר מחזיק לא יותר משלושה חודשים.
יש הטוענים באמונה רבה כי יש קליטה קבועה. אשרי המאמין.
משום שלדעת רופאים רבים ומנוסים בכל העולם, התוצאה של ההזרקה הינה קצרת מועד, הזרקת השומן נותרה שנויה במחלוקת ולא קיבלה תפוצה רבה.
לעתים מתפתחת דלקת מקומית הנמשכת זמן ממושך. כשהחומר נספג, מופיעה לא פעם נסיגה לא אחידה של השומן ונותרים במקום ההזרקה, ביחוד בפנים או באזור העפעפיים, גושים קטנים ומכוערים של שומן.

6. ארטיקול עיבוי שפתיים
זהו חומר מעורב, ברובו קולגן ובחלקו החומר מורכב ממיקרו-ספירות של החומר polymethyl methacrylate) PMMA) המצויות בתרחיף בתמיסה המורכבת מקולגן ומחומר להרדמה מקומית בשם לידוקאין.
הוא היה מיועד למילוי קמטי הבעה של גיל באזורים שונים ועיבוי שפתיים. כיום הוא נחשב לדי מיושן.
חסרונו, יכול לייצר גרנולומות. (גושים קשים מתחת לעור, תחושה של חול מתחת לעור).
אפשר לקבל אפקט ממושך אחרי מספר הזרקות חוזרות.
הוא מחוייב בטסט כמו בקולגן.

חומרים כמעט טבעיים עיבוי שפתיים

חומצה היאלורונית
מופיעה תחת שמות שונים כמו למשל הילאפורם, רבידרם, פרלן, רסטלן, פיין-ליינס וגו'ובידרם.
זו קבוצת חומרים בשימוש נפוץ לשם מילוי קמטים ועיבוי שפתיים. הבסיס לחומר הוא חומר פוליסכרידי המצוי באופן טבעי בגופנו והינו בעל יכול לקשור מים. המים מהווים כ-96% מהנפח המוזרק.
מקבוצה זו, הרסטילן והפרלן הוכיחו עצמם כיעילים למדי עם תופעות לווי נמוכות. זמן הפעילות בגוף מתוך נסיון הוא סביב כשנה פלוס מינוס.
ההזרקה חייבת להעשות בתוך העור כדי לקבל תוצאה סבירה.
כל החומרים מקבוצה זו, יכולים לייצר גרנולומות. (גושים קשים מתחת לעור). בסך הכל לכולם אפקט זמני.

חומצה פולילקטית
חומר זה מוכר בשמו המיסחרי ניו-פיל. זהו חומר סינטטי הבנוי על בסיס חומצת חלב המצויה באופן טבעי בגוף האדם. החומר משווק בצורת אבקה ויש להכין את החומר להזרקה מספר שעות מראש. מומלץ לבצע הזרקה משלימה כעבור כחודש. המשווק מדבר על העלמות החומר תוך כשנה. החומר איננו חומר מילוי במובן הרגיל של המילה. הוא מגרה את העור להפריש סיבי קולגן טבעי המעבים את המקום אליו הוזרק. יש להזריק אותו במחט עדינה ממש בתוך הדרמיס, אם החומר חודר אל מתחת לעור, או אז מתפתח חסרונו הגדול והידוע, הוא נוטה לייצר מתחת לעור גושים שאינם נספגים ללא טיפול (זריקות של סטרואידים).
זהו חומר זול אך עם זאת לא זכה להצלחה הן בגלל הקושי הטכני להזריק אותו, הן בגלל הגושים והטיפול הקשה בהם והן בגלל ספיגה די מהירה.

חומרים לא טבעיים עיבוי שפתיים
ביו-אלקמיד עיבוי שפתיים
ראה כתבה נפרדת על החומר.
משמש למילוי קפלים בצידי האף, למילוי לחיים, להגדלת הסנטר, להבלטת עצמות הלחיים וכן לתיקון דפקטים במקומות שונים כולל תיקון דפקטים באף אחרי ניתוח אף לא מוצלח.
התוצאה קבועה ויציבה (קיים נסיון של כ-8 שנים). הוא לא ידוע כחומר אלרגני. ניתן לבנות איתו בהדרגה מילוי לדפקטים במקומות שונים בגוף. החומר ניתן להסרה מהגוף. (זה לא פשוט או קל אבל זה אפשרי).
חסרונו שלא מתאים לקימטוטים קטנים, כן מתאים להרמת קפלים בעור (קמטים בינוניים וגדולים). יש צורך בהרדמת מקום ההזרקה. לעתים יש שטפי דם באזור ההזרקה הנעלמים תוך עד כשבועיים.
הרכב החומר פולי-אלקיל-אימיד . בגוף, הביו-אלקמיד מחזיק לתקופה ארוכה.

סליקון נוזלי להזרקה עיבוי שפתיים
ראה כתבה נפרדת על הסיליקון להזרקה.
לדעתי לא מומלץ להזריק סיליקון נוזלי לגוף. הסיליקונומה שהינה גוש נוקשה היכול להתפתח אחרי הזרקת סיליקון, מאד קשה לטיפול.
חסרונו של הסיליקון:
(א). הוא יוצר גם אחרי שנים רבות אצל כ- 10% מהמוזרקים גושים גידוליים נוקשים הנקראים סיליקונומה. אלה הינם קשים מאד לטיפול.
(ב). ברוב המוזרקים, החומר נודד ממקום ההזרקה ועובר לטחול, לכבד ויש אפילו עבודות המראות נוכחות במח.
הרכב החומר המוזרק – Poly Methyl Silocsan זהו חומר המחזיק מעמד בגוף שנים רבות מאד.
המלצה: מאוד לא מומלץ ובמרבית הארצות הנאורות חל איסור להשתמש בו. (עד שלא רואים את הנזק לא מאמינים כמה זה מסוכן).

Radiesse עיבוי שפתיים
זהו חומר חדש שנכנס כיום לשימוש. הוא מורכב ממיקרוספירות של הידרוקסיאפאטית. זהו חומר שקיבל את האישור של ה-FDA לשימושים שונים. החומר מתאים למילוי קמטים בצידי האף, לעיבוי שפתיים ומילוי שקעים אחרים. הוא מחזיק מעמד בגוף כשנתיים. חסרונו הוא במחיר הגבוה מאד שלו.

רעלנים לשיתוק שרירי ההבעה עיבוי שפתיים

בוטוקס עיבוי שפתיים
ראה כתבה ודוגמאות בנפרד.
רעלן הבוטוקס משתק את הקשר בין העצב לשריר. ניתן להשתמש בו להעלמת קמטי רוחב במצח, קמטי אורך בין הגבות, חריצי המניפה בצידי העיניים. שיתוק תוך 2-3 ימים של האזור המוזרק. צריך לחזור על ההזרקה כל 3-4 חודשים. אם מזריקים בכמה מקומות ביחד, המראה המתקבל דומה למראה של פסל חסר הבעה. אפשר לקבל שיתוק זמני של הגבות. הרכב החומר הוא רעלן המופק מחיידק הקלוסטרידיום בוטולינום. מחזיק בין כחודשיים וחצי ועד מקסימום 5.

דיספורט
דומה לבוטוקס. יותר מרוכז מבוטוקס. מיועד להזרקה בשירים גדולים ומכווצים. יש המשתמשים בו במיהול נכון במקום הבוטוקס. האפקט דומה לבוטוקס. הרכב החומר הוא בוטולינום נוירו-טוקסין מסוג A. דומה לבוטוקס. מאושר בעיקר לטיפולים ולצרכים נוירולוגיים. אני לא משתמש בו.
מאת ד"ר חיים אשכנזי
חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית