שאיבת שומן

שאיבת שומן

הפיכתם של הניתוחים לשאיבת שומן לניתוחים פופולריים, מתעורר הצורך להכניס מעט סדר באינפורמציה שהמועמדת לניתוח נחשפת אליה.

כאן תמצאו הסבר לכל הנושא של שאיבת השומן, מענה לשאלות ולנושאים שלא מדברים בהם בעת השיווק.

שאיבה או דיאטה עם שיטות הרזיה שונות?
משקל יתר והשמנה הוכרזו כמחלת העידן המודרני.
רבים מאד, גברים כנשים הפכו את האכילה להרגל כפייתי ומגיעים לממדי גוף אדירים.

החלום והמציאות
רבים מאלה בעלי המימדים הענקיים,מגיעים בשנים האחרונות למנתח הפלסטי בתקווה שיעשה מעשה קסם ויהפוך אותם לאנשים רזים. (ראה תמונה) זו אמונת שווא שאינה יכולה להתקיים.
היום ברור לכל רופא אחראי כי שאיבת שומן איננה תחליף לדיאטה ולפעילות גופנית.
מחקר אמריקאני שהתפרסם בעיתון המדע "ניו-סיינטיסט" מביא מחקר בו השתתפו 209 אנשים שעברו שאיבת שומן. כמחציתם חזרו והשמינו מחדש ואפילו יותר מאשר לפני הניתוח.
במיוחד עלו במשקל כל אלה שלא שינו את הרגלי האכילה ולא התחילו לתרגל פעילות גופנית נמרצת.
המסקנה פשוטה, הניתוח הזה טוב בעיקר לחיטוב קל של אזורים מסויימים בהם הדיאטה הותירה מראה שומני עקשן, הניתוח הוא לא תחליף לדיאטה ולפעילות גופנית.
הניתוח המחטב יכול להתבצע ללא סיבוכים רבים אם מקפידים לא לשאוב מעל 4 או 5 ליטר שומן. שאיבה מעל לכך, לרוב לא מומלצת.
השימוש מכאן והילך במין נקבה הוא רק לצורך הנוחיות. כל הנאמר נכון מאד גם לגברים.
מה זה שאיבת שומן?
החל מתחילת שנות השמונים, אנו המנתחים הפלסטיים נתברכנו באמצעי חדש (שלא הוכר עד אז) והוא: שאיבת שומן.
שאיבת השומן היא פעולה כירורגית שמטרתה להסיר ולסלק אזורים ממוקמים ומוגדרים של מצבורי שומן תת עורי בעזרת מכונת שאיבה רבת עוצמה.
זו איננה פעולה כירורגית הבאה במקום דיאטה מסודרת וממושכת, הנשמרת בהקפדה ובהתמדה כשהיא מלווה בפעילות גופנית מסודרת ובאותה התמדה.
דרך חתכים קטנים של עד 1 סנטימטר במקומות מוסתרים בקפלי הגוף מחדירים צינור מתכת מיוחד ודרכו שואבים את תאי השומן באזורים נבחרים, כך מקבלים גיזרה (Contour) חדשה.
הטכניקה של שאיבת שומן פותחה במקורה לטיפול באזור הבטן ובצידי הירכיים.
נשים נוטות להשמין באזורים הללו, ומתקשות להחזיר את הגיזרה הישנה.
כיום משתמשים בשאיבת שומן על מנת לשאוב מצבורי שומן באזורים רבים בגוף.

הטכניקה הוכיחה את עצמה כטכניקה מצויינת לעיצוב אזורים שונים בגוף כמו למשל:
ירכיים, עכוז, מותניים, בטן עליונה ותחתונה, זרועות, צוואר קידמי (סנטר כפול) ועוד.
תפזורת השומן בגוף נקבעת על ידי שלושה גורמים.
1. המין, קיימת תפזורת שומן שונה בין גברים לבין נשים.
2. התורשה, קיימת תפזורת שומן שונה בין נשים שונות או גברים שונים.
3. התזונה, בשני המינים, צריכת יתר של מזון, מובילה להשמנה.
הן המין והו התורשה קובעים עבורנו את המיקום (בטן, ישבן וכו') ואת התפזורת של תאי השומן בגוף.
הרגלי אכילה בגיל הרך, קובעים עבורנו כמה תאי שומן נוספים מתחת לעורנו וישמשו בעתיד כמחסן לצבירת שומן.
מחקרים הראו שמספרם של תאי השומן עולה אחרי הלידה וקשור לאכילת יתר בגיל הרך. אחרי הבגרות מספר התאים הללו נשאר קבוע ולא משתנה. רצוי שאמהות תדענה זאת!
אם המפטמת את התינוק שלה וגורמת לו להיות תינוק שמן, גורמת לכך שמספר התאים בגופו המסוגלים לצבור שומן מתרבה.
עם ההתבגרות, צריכת קלוריות כבר לא משנה את מספר התאים או את פיזורם בגוף. היא רק משנה את כמות השומן בכל תא ותא.
כלומר רק התזונה (הזלילה) באדם המבוגר, היא הקובעת אם כמות השומן בכל תא ותא של רקמת השומן, תהיה כמות שומן גדולה או קטנה.
משמעות הדבר היא: אם ירשת מבנה גוף בו תפזורת תאי השומן היא כזו שיש לך תאי שומן רבים בירכיים ומעטים בשדיים, תמיד לכשתשמיני, השומן יצטבר בירכיים (צמיגים) ולא בשדיים. במקרה כזה דיאטה חריפה יכולה להשאיר אותך ללא שדיים ועם ירכיים עקשניים.
זה במשקל זה המצב בו שאיבת שומן יכולה באמת לעזור. כלומר לתקן את הגזרה במקומות העקשניים בהם הדיאטה לא עזרה.

התוצאה של שאיבת שומן בגופך תלויה במספר גורמים:
1. בריאותך הכללית.
2. הגיל.
3. המשקל שלך.
4. מצבך ההורמונלי.
5. גורמים נוספים.
כל פציינט הוא יחיד ומיוחד, ובעת היעוץ אשוחח איתך איך כל אחד מהגורמים הללו, כלומר, גילך, משקלך וכו', ישפיעו על התוצאה אצלך.

חשוב מאד לזכור שאיבת שומן אינה תחליף לדיאטה מאוזנת ואינה משמשת להורדת משקל.
שאיבת שומן מקומית לא יכולה לגרום לירידה משמעותית במשקל שהרי שאיבת שומן מסירה מצבורים של תאי שומן באזורים נבחרים לשם חיטוב הגיזרה. השאיבה אינה "שואבת" משקל עודף.

במקום בו עברת שאיבת שומן, יוסרו תאי השומן המיותרים אך תישאר שכבת תאי שומן הכרחית שהיא השומן השטחי והמשמש אזור הגנה בין העור והשרירים. המקום הנשאב יכיל מעתה פחות תאים ולא ישמש מקום צבירה לשומן בעת שתעלי (אם תעלי) שוב במשקל.
גמישות העור

אלסטיות טובה של העור היא הכרחית לשאיבת שומן. עור צעיר ואלסטי נצמד היטב להיקף החדש ונותן תוצאה יפה.
העור ההדוק המצוי אצל אנשים צעירים הולך ומתרופף עם הגיל, ואין לצפות לתוצאה טובה בגיל 50 כמו אילו היית בגיל 25 .
גם בגיל מבוגר יותר, בעקבות שאיבת שומן נכונה, העור יכול להתכווץ לגזרה החדשה בצורה מתקבלת על הדעת. אך כאמור, אין לצפות לתוצאה שתדמה לתוצאה בגוף צעיר.
בשנים האחרונות ובעזרת צינוריות שאיבה מאד עדינות אנו מעיזים יותר יותר לשאוב בתחום התת עורי המיידי (היכן שנחשב לשכבה שיש לשמור כדי להגן על העור). כך אנו מעודדים את העור להתכווץ יותר טוב ולהתפרס יותר נכון על הגוף שמתחת. זו לא שיטה המתאימה לכל מצב ולכל אזור.
אצל אנשים רבים, בין אם הם שמנים או רזים, הן העור והן השרירים הינם רפויים מאוד. פציינטים כאלה זקוקים לא אחת לתוספת של כריתת עודפי עור אחרי שאיבה.
בייעוץ איתי תעברי אבחנה ותוסבר נא לך האפשריות המתאימות במיוחד לך.
התוצאה
התוצאה של שאיבת שומן היא קבועה במובן זה שבמקום בו הוסרו התאים, לא יתפתחו תאים חדשים והמקום לא ישמש כמחסן קבוע לצבירת שומן. לאחר שאיבה מוצלחת, תקבלי גיזרה חדשה וזו תישאר איתך בין אם תרזי או תעלי במשקל.
זה אומר שבאזור שעבר שאיבה יכולה להיות השמנה חוזרת, אך היא תהיה בפרופורציה נכונה.
מידע על הטכניקות השונות בשאיבת שומן.

הטכניקה המסורתית: של שאיבת שומן הינה החדרת נוזל פיזיולוגי לתוך רקמת השומן, והחדרת צינורית (קנולה) מחוררת וקטומה בקצה האחד שלה, ומן הצד השני שלה מחוברת לצינור חלול המחובר למכונת שאיבה. בעזרת הקנולה, שאפשר להחליפה לגדלים שונים במהלך השאיבה, מתבצעת פעולת השאיבה. המנתח "בוצע" חתכים קטנים (עד לגודל של 1 ס"מ) חודר את העור אל שכבת השומן, ובעזרת תנועות בתוך הרקמה השומנית ובמקביל לגוף, "מטיילת" הקנולה המחוררת ושואבת אל בקבוקי שאיבה המחוברים למכונת השאיבה, את השומן המיותר.
שיטת השאיבה הזו היא הידועה ביותר, ובעלת ניסיון מצטבר רב ביותר. יתרונותיה הן בפשטותה, בנסיון הרב שנצבר בה ובציוד ניתוחי פשוט. חסרונה של השיטה היא במאמץ שמשקיע המנתח בזמן השאיבה.
מנתחפלסטי

טכניקת האולטרה סאונד – טכניקה דומה במהותה לקודמת. אלא שכאן, מחוברת הקנולה למקור גלי קול, המשודרים למרחק של שלושה מילימטרים בקצה הצינורית. האנרגיה המשודרת מפרקת את תאי השומן, משחררת את השומן עצמו שנשאב, לבקבוקים, מבלי לפגוע ברקמות אחרות.
אף כי אין אישור פוזיטיבי לשיטה, או איסור לגביה, מעט מאוד רופאים נוטים להשתמש בה, מאחר והועלו כנגדה טענות שתוצרי פירוק השומן שמיעוטם אינם נשאבים עד תום, עלולים ליצור רדיקלים חופשיים, ובטווח של שנים רבות להתגלות כמסרטנים.
יתרונות השיטה הן במאמץ הפיזי המופחת של המנתח. כמו כן, בשיטה זו רקמת החיבור והעור מתכווצים באופן הדוק יותר על גבי האזור המטופל, אם כי, לעתים נוצר נזק לעור עצמו בצורת כוויה עמוקה.
טכניקת הקנולה הרוטטת – זוהי השיטה החדשה ביותר, בה הצינורית רוטטת, וגורמת לשבירה מכנית של רקמת השומן. שיטה זו מאפשרת פיסול מדוייק ללא השקעת כוח פיזי של המנתח, ובכך מקטינה במעט את זמן הניתוח.
התייעצות ראשונה עם הרופא – מה כדאי לשאול?

לאחר ההסבר של הרופא – יש לברר את הנתונים הבאים:
· האם הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ובעל רישוי לתחום זה ממשרד הבריאות? כדאי לבקש תעודה המעידה על כך , או את מס' המומחיות שלו. מומלץ גם לברר האם המנתח הוא חבר באיגוד לכירורגיה פלסטית, שמציב סטנדרטים של מצויינות והתמחות במקצוע.
· היכן למד את טכניקת שאיבת השומן? כמה שאיבות שומן כבר ביצע? היכן הוא מבצע את הפעולה?
· באיזו הרדמה הוא משתמש?
· אלו בדיקות יש לבצע לפני הניתוח?
· אלו תרופות תצטרך/י לאחר השאיבה? מתי תוכל/י לחזור לפעילות רגילה?
קיימת ירידה משמעותית בנפח הרקמה השומנית באזורי הפנים, השדיים ואולי הבטן, ולעומת זאת, שום דבר לא זז באזורי הישבן והירכיים. הסיבה הביולוגית לכך היא כי כמות הקולטנים (רצפטורים בלעז'), היא קטנה יותר, או רגישותם להשתנות ההורמונלית, בעקבות הפחתת האכילה, קטנה יותר.
וזהו השומן המטופל בשאיבות שומן בהצלחה המרבית.
שאיבת השומן משנה את הפרופורציות בגוף הנשאב. בשאיבה אין שואבים שומן מאזור מסויים, אלא מסלקים את תאי השומן יחד עם השומן אותו התאים הנ"ל מכילים. מסלקים את השומן יחד עם המחסנים בהם הוא מוכל. לכן, חשוב ביותר להמשיך בתזונה מאוזנת ובפעילות ספורטיבית, גם ובעיקר לאחר שאיבת שומן, כדי שלא יתווסף שומן בתאי שומן שנותרו באזורים אחרים בגוף.
שאיבת השומן אינה תחליף לדיאטה.